Get Adobe Flash player

FLIGHT OF THE SWANS to projekt grupy badawczej z UK. Ekipa leci na motoparalotni i motolotni od północno wschodnich granic Rosji aż do Anglii, to ponad 7tyś. km. motoparalotniowy przelot na trasie migracji łabędzi czarnodziobych / Bewick's Swans / Przelot zaczyna się w Rosji w miejscu gniazdowania Łabędzi Czarnodziobych. Pilotka Sascha Dench wraz z ekipą naukowców odbędzie podróż o długości około 7000 km przez Finlandię Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Niemcy, Danię, Holandię, Belgię i Francje aż do Anglii. Towarzyszenie łabędziom Bewika podczas migracji pozwoli ekipie naukowej zbadać jak ptaki radzą sobie z podróżą i w jakim stopniu ma ona wpływ na spadek populacji o ponad 1/3 w ciągu ostatnich 20 lat. 

TEAM Black Wings Team dołącza do ekipy lecącej od granic wschodnich kraju i towarzyszymy im do granic zachodnich, odprowadzając przez całą przestrzeń powietrzną Polski.

Więcej informacji na stronie WWT pod adresem - https://www.flightoftheswans.org/ oraz na stronie http://www.blackwingsteam.pl

X-Dron dołącza do ekipy od Bydgoszczy. Będziemy wysyłać sygnał APRS spod znaku SP2JAR-9 lub SP2JAR-11.Łączności prawdopodobnie będą mogły być wykonane tylko podczas postoju ekipy na częstotliwości 145.550MHz lub w okolicach Bydgoszczy na 145.450MHz.

f0955b 879717882f92496d9ea5a4fe5b9c3794 mv2

Aktualne informacje o przelocie


11.11.2016 godz. 8:00 - wylot ze startowiska w Strzelcach Dolnych w kierunku na zachód. Ominięcie CTR EPBY po stronie północnej z zejściem po stronie zachodniej z kursem na m.Piła. Planowany czas przelotu 1,5h. Przy dobrych warunkach pogodowych , jakie są zapowiadane na dzień jutrzejszy możliwe że, po zatankowaniu polecimy dalej w kierunku na zachód. Dalej odcinek na Trzciankę i Krzyż Wielkopolski, Gorzów Wielkopolski z ominięciem po stronie południowej w kierunku na Narodowy Park Ujścia Warty.

13.11.2016 godziny poranne - pożegnanie z ekipą FLIGHT OF THE SWANS. Wszystko odbyło się sprawnie i na czas. Team udał się w stronę granicy zachodniech w kierunku na Berlin. Aktualne zdjęcia z wyprawy , informacje i filmiki znajdują się na naszym profilu FB.