Get Adobe Flash player

W dniu 26.09.2015 braliśmy udział w testach możliwości bojowych myśliwca wielozadaniowego V Generacji F35 Lockhed Martin.

 

F35 Lightning II Stealth wielozadaniowy myśliwiec V Generacji o dużych możliwościach.

W dniu 26.08.2015 w Warszawie nasz ośrodek szkolewniowy UAVO X-Dron, miał przyjemność uczestniczyć w kameralnym spotkaniu dotyczącym pokazu możliwości bojowych myśliwca F35 firmy Lockheed Martin.

4

 

Podczas prezentacji przestawiono możliwości bojowe , zaprezentowano symulator lotu i przestawiono plan rozwoju oraz wprowadzania myśliwca do służby w innych krajach.

Myśliwiec F35, to wielozadaniowa maszyna zdolna wykrywać wiele celów niezależnie i nadawać im priorytety zagrożenia oraz prowadzić niezależnie z nimi walkę.

Podstawowe parametry jakie odróżniają ten myśliwiec od pozostałych maszyn tego typu,

to zasięg operacji, możliwość przenoszenia dużej ilości różnego rodzaju broni do niszczenia celów zarówno w powietrzu jak i na ziemi o zróżnicowanych zdolnościach bojowych, zmniejszona wykrywalność, ale to nie wszystko.

 

Nowoczesny system prowadzenia tej maszyny, mogliśmy sprawdzić osobiście w symulatorze F35.

Maszyna wykonuje wszystkie nasze polecenia kilkoma kliknięciami umieszczonymi po lewej lub prawej stronie na drążkach sterujących.

Pozbawiona jest wielu przycisków jakie możemy spotkać jeszcze choćby w myśliwcu F16 lub starszych modelach samolotów wielozadaniowych tego typu.

Funkcje realizowane są za pomocą wyświetlacza dotykowego, na którym mamy pełne zobrazowanie sytuacji, wybór amunicji , systemy nawigacji, zakłóceń i walki radiowo elektronicznej. Szkolenie pilotów odnośnie samego prowadzenia maszyny, nie stanowi większego problemu. Samolot wybacza błędy pilota poprzez zastosowany system kontroli lotu, który szybko weryfikuje na bieżąco niebezpieczne sytuacje.

 

Największym wyzwaniem dla pilota , jest jego zdolność psychofizyczna, możliwości podejmowania decyzji w stresie, obsługa bardzo dużej ilości informacji oraz zarządzanie tymi informacjami w koalicji z innymi maszynami.

F35 firmy Lockheed Martin potrafi działać w sieci rozległej, zbierając i przekazując dane do dalszego wykorzystania przez koalicyjne siły zbrojne. W przyszłości ma on stać się głównym narzędziem obrony narodowej w działaniach koalicyjnych.