Get Adobe Flash player

To już ostatni dzwonek dla tych , którzy chcą zrobić uprawnienia dla NSTSxx

Od 01.01.2024 nie będzie możliwości wykonania szkolenia do NSTS z uwagi na wejście w życie przepisów EASA , które w swoich zapisach mają obecnie scenariusze STS01 i STS02.

Oczywiście są jeszcze PDRA01 , ale tych nie będziemy omawiać w tym artykule.

Do końca roku 2023 można składać oświadczenia o operacji zgodnej ze scenariuszem standardowym (N)STS i przejść szkolenie nawet w nowym roku 2024.

Oświadczenia ważne są na okres 2 lat , zatem można powiedzieć, że ostatnim rzutem na taśmę będzie można przedłużyć sobie wykonywanie lotów zgodnie z powyższymi scenariuszami.

Co się z tym wiąże ?

STSy mają w swoich zapisach między innymi „kulę u nogi” klasę C5 i C6.

Oznacza to , że od 2024 , choć będzie można wykonać szkolenie do STS01 lub 02 , i tak nie będzie można w nich latać dotychczasowymi dronami , które na obecną chwilę nie mają nadanej klasy C.

Dla (N)STS nie ma takich ograniczeń , zatem wykonując szkolenie jeszcze w tym roku 2023, lub składając „oświadczenia o operacji zgodnej ze scenariuszem standardowym (N)STS” do końca roku 2023 , będzie można rozpocząć szkolenie w 2024 roku i do końca 2025 roku nie martwić się , że nasz dron nie posiada odpowiedniej klasy.

Jakie będą późniejsze zmiany ?

Tego nikt nie wie. Zakłada się , że pozostaną tylko STS01 i 02.

Składanie oświadczeń do tych scenariuszy będzie wiązało się z podaniem nr seryjnego drona z odpowiednią klasą C5 lub C6 a co za tym idzie, tylko tym dronem przypisanym do operatora będzie można wykonać daną operację w zakładanym STS01 lub 02.

Kategoria Otwarta

Przypominamy pilotom i operatorom , że wykonywanie lotów w kat. Otwartej wcale nie jest wystarczające dla wielu z Was.

Często otrzymujemy odpowiedzi, że A1, A2, czy A3 zupełnie im wystarcza po czym , dowiadują się te osoby, że latają sobie swobodnie między ludźmi , w miastach, nad domami , nad ulicami , w parkach i co gorsza na imprezach masowych lub indywidualnych popełniając wykroczenie.

Zdawaliście egzaminy w kat. Otwartej do A1/A3 , a niektórzy ubiegali się o A2 i należy wspomnieć o dużych ograniczeniach z których wynika, że latać w tej kategorii można na "odludziu" o niskim poziomie ryzyka z dala od osób , sprzętu i urządzeń nie należących do pilota.

Korzyści ze szkolenia u nas !

Zapraszamy na nasze szklenia, dowiecie się wszystkiego , co powinniście wiedzieć , aby swobodnie poruszać się po Polskiej Przestrzeni Powietrznej EPWW FIR.

Dodatkowo kończąc u nas kurs otrzymujecie pierwszeństwo w otrzymywaniu zleceń na filmowanie lub zadania z udziałem waszych dronów , które są kierowane do naszego ośrodka w ramach zapytań.

Kolejną rzeczą jest informowanie za zgodą naszych kursantów o ważnych zmianach w prawie przez system platformy szkoleniowej w której zaliczane było szkolenie Online.

Dzięki temu kursanci są informowani o ważnych zmianach , takie jak między innymi ta informacja , oraz są na bieżąco z wykonywaniem lotów.

Kursant po ukończeniu szkolenia może nieodpłatnie wznowić szkolenie sprawdzające z egzaminem włączenie , aby sprawdzić się w nowej rzeczywistości przepisów i przerobić pytania egzaminacyjne.