Get Adobe Flash player

Kilka ważnych cech dotyczących Ośrodka Szkolenia UAV/RPAS

 

W oastatnich kilku latach ilość ośrodków szkolenia przyrosła tak szybko , że większość utraciła już kontrolę nad jakością usług i związanej z nią przekazywaną rzetelną wiedzą.
Doprowadziła do tego dynamika rozwijających się elementów sterowania tymi urządzeniami oraz ich dostępność i łatwość obsługi.
Kiedy prowadziliśmy zajęcia w naszym ośrodku szkoleniowym dla modelarzy wiele lat temu, nikt nie słyszał o takim zjawisku jak DRON. Zajęciami byli zainteresowani tylko modelarze, chcący doskonalić swoje umiejętności budowy i pilotażu, a jedyną osobą związaną z Dronami w latach 1990 był żołnierz zawodowy mający dostęp do określonych technologii.
 
Obecnie przyrost urządzeń zdalnego sterowania, ich prostota w użyciu oraz łatwość w sterowaniu spowodował wzrost zainteresowania tymi urządzeniami jednocześnie powodując wprost proporcjonalny wzrost zagrożeń w przestrzeni powietrznej dla pozostałych jej użytkowników.
Na co zwrócić uwagę, aby wybrać dobry ośrodek szkolenia, w którym zostaniemy przygotowani do wykonywania lotów bezzałogowcami, zostaniemy zapoznani z zasadami bezpieczeństwa, budową i będziemy mieli pewność , że wiedza ta jest rzetelna na wysokim poziomie, która przyda się nie tylko do samego egzaminu, ale będzie nam przydatna do dalszej działalności w tym zakresie.
 
Należy sprawdzić od jak dawna ośrodek istnieje, czy jest spisany na listę ULC, czy może od dawna są w tym ośrodku pasjonaci, którzy żyją tematem bezzałogowców, szkolą się i rozwijają wraz z techniką która pędzi do przodu, mają doświadczenie zawodowe, które ułatwia im poruszanie się w zakresie tej tematyki i dar do przekazywania wiadomości.
W ośrodku takim powinni być instruktorzy z wieloletnim doświadczeniem, których pasją jest technika bezzałogowców, eksploatacja, budowa, a nie pieniądz i efekt „WOW”
Baza musi dysponować wykładowcami z uprawnieniami ULC - instruktora INS.
Ośrodek powinien posiadać własną salę wykładową na większą ilość szkolących niż jest planowane szkolenie, dla polepszenia komfortu pozyskiwania wiedzy i poczucia swobody. Nie mogą to być małe salki w których będziecie się gnieść i przepychać, oddychać zepsutym powietrzem. Zajecią prowadzone są po kilka godzin dziennie i uczestnik szkolenia nie może czuć się zmęczony warunkami otoczenia. Zajęcia praktyczne powinny odbywać się z dala od osiedli, marketów, ulic i autostrad w możliwie wolnej i wyznaczonej do tego celu przestrzeni.
Miejsce takie nie powinno być wybierane przypadkowo , na czas jednego szkolenia , czyli do czasu przegonienia nas z tego terenu.
Ośrodek powinien dysponować własnym sprzętem do szkolenia, najlepiej różne modele do wyboru.
Instruktorzy powinni umieć obsługiwać większość dostępnych na runku urządzeń BSP, znać ich podstawową budowę, zasady bezpieczeństwa możliwości i osiągi.
W ośrodku powinno znajdować się przynajmniej jedno stanowisko z symulatorem lotu dla początkujących operatorów.
Wykładowcy powinni odpowiedzieć na każde stawiane pytanie w zakresie UAV/RPAS niemal natychmiast bez szukania odpowiedzi w internecie , czy materiałach pomocniczych.
Wiedza ta powinna być im znana w każdym calu, ponieważ będziecie musieli z tej wiedzy w przyszłości korzystać na co dzień.
Ośrodek powinien posiadać dobrze przygotowane materiały szkoleniowe dla uczestników szkolenia, nie powinny to być dużej ilości strony z dużą ilością bezużytecznych elementów i dobrze byłoby żeby instruktorzy byli chętni do pomocy po zakończeniu szkolenia.
W pierwszym etapie użytkowania BSP musicie mieć możliwość uzyskania wparcia i niezbędnej wiedzy do właściwego i bezpiecznego wykorzystania BSP, w tym pomoc z zakresu prawa lotniczego.
0X Dron